21/05/18 ~ Εξέταση μαθήματος “Περιγραφική & Επαγωγική Στατιστική”

Ρέθυμνο 21-5-18

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΠΡΟΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

Οι φοιτητές/τριες που έχουν το μάθημα ΄ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗ KAI ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ’ θα πρέπει να έχουν υπόψη τους τα εξής:

(1) Το μάθημα περιλαμβάνει δύο εξετάσεις: α) Γραπτή εξέταση στις 4-6-18 ημέρα Δευτέρα και ώρα 8.30-11.30 στην αίθουσα Αλεξανδρόπουλου, εξέταση από την οποία θα προέλθει το 80% του τελικού βαθμού, και β) Εργαστηριακή εξέταση στο SPSS και το STATA την ίδια μέρα, και στις ώρες 11.30 έως 14.30 η οποία θα γίνει στο Εργαστήριο Κοινωνικής Στατιστικής και Πολιτικής Έρευνας, και από την οποία θα προέλθει το 20% του τελικού βαθμού στο μάθημα. Η συμμετοχή σε ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ προσαυξάνει τον τελικό βαθμό κατά 30% .

(2) ΠΡΟΣΟΧΗ! Στην είσοδο του εργαστηρίου Η/Υ του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης έχει αναρτηθεί λίστα με βάση την οποία θα γίνει η εργαστηριακή εξέταση των φοιτητών/τριων, κατά ομάδες των 20 ατόμων. Επομένως, κάθε φοιτητής/τρια που έχει το μάθημα, θα πρέπει να διαβάσει αυτή τη λίστα, έτσι ώστε να ξέρει πότε και με ποια ομάδα θα εξεταστεί, αποφεύγοντας έτσι άσκοπη χρονοτριβή και διευκολύνοντας την εξεταστική διαδικασία.

(3) Η εξεταστέα ύλη, στο μεγαλύτερο μέρος της, αναφέρεται στο κόκκινου χρώματος βιβλίο του Διδάσκοντα ‘ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ SPSS ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ’, Εκδόσεις ΖΗΤΗ, Θεσσαλονίκη, (2011). και είναι η εξής:

Τα κεφάλαια 1, 2, 3, 5, 7, 8, 10, 11, 14, 15 και 16.

(4) Από το σύγγραμμα «ΠΑΡΑΓΟΝΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ με τα SPSS, LISREL, AMOS, EQS ΚΑΙ STATA» του Β. Δαφέρμου, Εκδόσεις ΖΗΤΗ, Θεσσαλονίκη, (2013). προαιρετικά μπορείτε να διαβάσετε το κατά ζεύγη paired t-test το οποίο έχει διδαχθεί και περιλαμβάνεται στην εξεταστέα ύλη.

(5) Τα φυλλάδια με τις Ασκήσεις 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.1, και 9.2 με το SPSS.

(6) Οι φοιτητές/ τριες του ΥΠΟ θα πρέπει επίσης να γνωρίζουν τη λύση των Ασκήσεων 1,2, 4, 5, 6, 7 και 8, με το λογισμικό του STATA., έτσι όπως τις έχουν διδαχθεί.

Ο διδάσκων

Βασίλης Δαφέρμος

Καθηγητής Κοινωνικής Στατιστικής Π.Κ.