24/05/17 ~ Σημαντική Ανακοίνωση (Προγραμματισμού Μαθημάτων, Ύλης, Εξετάσεων)

Ρέθυμνο 29-5-17.  ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ  ΠΡΟΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ  ΤΩΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ

• ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ (ΥΠΟ)  και
  • ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ BINOMIAL LOGISTIC REGRESSION ANALYSIS (ΥΕΣ)

Όπως είπαμε και διαπιστώσαμε στο εργαστηριακό μάθημα της 22-5-17 οι παραδόσεις Θεωρίας και τα Εργαστήρια SPSS και STATA στο (ΥΠΟ) έχουν ολοκληρωθεί και είχαν επαναληπτικό χαρακτήρα.

Επομένως ειδοποιούνται οι Φοιτητές/τριες που έχουν τα παραπάνω μαθήματα ότι την ΔΕΥΤΕΡΑ 29-5-17 δεν θα γίνει ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ούτε ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ, ούτε τέλος θα διεξαχθεί ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ.

Tην ΔΕΥΤΕΡΑ 29-5-17, θα γίνει επιτόπια συγγραφή ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΟΛΩΝ για όλους τους ενδιαφερόμενους φοιτητές του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης, με τις εξής παραμέτρους: Ο αιτούμενος/η ΣΥΣΤΑΤΙΚΗ θα πρέπει να έχει περάσει 3 τουλάχιστον μαθήματα του ευρύτερου αντικειμένου της Κοινωνικής Στατιστικής, με βαθμό πάνω από 8. Εκπτώσεις στο επίπεδο της ποιότητας, όπως επανειλημμένα έχω πει, δεν γίνονται!

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Η εξεταστέα ύλη στο ΥΠΟ είναι η εξής:

1. Από το κόκκινο βιβλίο Β. Δαφέρμος (2011) ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ τα κεφάλαια 1,2,3,4,5,6,7, 8, 10,11, 14,15,και 16.
  2. Τις Εργαστηριακές Ασκήσεις 1, 2, 7 και 8
  3. Τα Εργαστηριακά Προβλήματα 1 και 2.
  4. Τις διαδικασίες εύρεσης δεικτών Κεντρικής τάσης, Διασποράς και Στρεβλότητας με το STATA.
  5. Τις διαδικασίες μετατροπής Δεδομένων από το SPSS στο STATA (Data Transforming).

Η εξέταση του μαθήματος ΥΠΟ κατά πληροφορίες μου θα γίνει στις  6-6-17 και είναι διπλή την ίδια μέρα:

(α) Εξέταση της Θεωρίας σε κάποιο αμφιθέατρο που θα μας καθορίσουν 8.30-11.30.

(β) Εργαστηριακή εξέταση στο STATA και στο SPSS 11.30-14.30 καθ’ ομάδας, και διάρκειας αυστηρά 20 λεπτών. Βλ. θα αναρτηθεί Πίνακας στην είσοδο του Εργαστηρίου Κοινωνικής Στατιστικής για να μην περιμένετε πολύ ώρα την εξέτασή σας και να έρθετε μόνο την ώρα που η ΟΜΑΔΑ σας εξετάζεται.

Σημείωση

Τη Δευτέρα 29-5-17 και στις ώρες 11.30 μέχρι 14.30, θα βρίσκομαι στο γραφείο μου για τον προαναφερόμενο σκοπό.

Ο Διδάσκων , Καθηγητής Βασίλης Δαφέρμος