03/05/19 ~ Ανακοίνωση για το ΥΠΟ

Ρέθυμνο 2-5-19

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
προς φοιτητές του υποχρεωτικού μαθήματος
ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ειδοποιούνται  οι Φοιτητές/τριες  του ως άνω μαθήματος ότι όλες οι διδακτικές εβδομάδες του Μαΐου  θα αφιερωθούν στο στατιστικό Πρόγραμμα STATA. Οι γνωστές Εργαστηριακές Ασκήσεις 1-8 που στο παρελθόν αναπτύχθηκαν με το SPSS, θα αναπτυχθούν τώρα με το STATA.

Ωστόσο, επειδή τα μηχανήματα του Εργαστηρίου Κοινωνικής Στατιστικής και Πολιτικής Έρευνας έχουν υποστεί σοβαρές ζημιές και είναι αδύνατο άμεσα να επισκευαστούν, οι ασκήσεις θα γίνουν μέσα στην αίθουσα Δ3-Α7.

Για το σκοπό αυτό οι φοιτητές του Τμήματος, παρακαλούνται να φέρουν [τέλος πάντων όσοι διαθέτουν] φορητούς ηλεκτρονικούς  υπολογιστές (laptops), για να εξασκηθούν  επί τόπου στη χρήση του STATA.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα στην εγκατάσταση του STATA παρακαλώ να απευθύνεστε στους  Διδακτορικούς μου Φοιτητές κ.κ. Σφακιανάκη Θοδωρή, Μαρκάκη Ειρήνη και  Ηγουμενάκη Ελένη.

Βασίλης Δαφέρμος, Καθηγητής